Kedi Seven Kent SELÇUK ve Antik Kent Efes Sevdalısı Kediler

                                

UNESCO ,    sürdürülebilir  kent gelişiminde yenilikçiliği   kendilerine  amaç  bilen şehirlerle ve şehirler arasında Yenilikçi  Şehirler Ağını  2004 yılında kurdu. Bugün bu ağı oluşturan 246 şehir,  yerel ve uluslararası ortak bir amaç için, yenilikçiliği kültürel ve kentsel gelişme planlarının merkezine koyarak beraberce çalışıyorlar.   

Efes gibi dünyaca ünlü bir Antik kente yakınlığı, kalesi, 7 Uyurlar Mağarası, Küçük Menderes ovasına 300 metre yüksekten bakış sağlayan Keçi Kalesi, Hellenistik ve Roma eserleri bulunan müzesi ile  Selçuk  bir altın kaynağının değil ama çok büyük kültür kaynaklarının üzerinde bulunuyor.  Sadece bu değerleri tanıyıp/tanıtarak    Selçuk Kenti  geliştirme planının  kalbine yerleştirmek gerekiyor.

Selçuk’un zenginliği  bu kadar  değil. Turistler antik binalar, heykeller ve yollar yanında ortalarda serbestçe dolaşan, yüksek   güneşli yerlerde kurulup gelenlere antik kentin atan kalbi gibi  canlı bir görünüm sunan  kedilerle de ilgileniyor.  Yabancı ülkelerin hızlı yaşamı, yolları ve sürekli hareket halindeki insanları  zamanla kedilerin yaşamına son vermiş. Ülkemize gelen turistler eski eserler ve el sanatları kadar kedilere de hayran.   Zaten Türkiye kedi açısından çok şanslı. Van kedisi, Ankara kedisi yörelerine  özgü canlılar.  Ancak bu şehirlerde kedilerle ilgili ortak bir çalışma yok.  O   bembeyaz tüyleri, sevilmeye yatkınlığı  olan ANKARA kedisi,   VAN KEDİ’si  tek türden geldiklerinden kısa ömürlü oluyor ve onlar da antik eserler gibi bakıma muhtaçlar.   Selçuk ve Efes kedileri Van ve Ankara kedilerinden daha şanslı.   Selçuk’ta kediler  özgürler,  sağlıklılar ve çok güzeller. İnsanlar köşelere su ve mama  bırakıyor.  Bir kısmı kentte, bazıları Efes’te yaşamayı seviyor ve  hepsi de poz vermeye bayılıyor.

Tarih ve  Kedi açısından bu kadar zengin bir kentte oturuyoruz.  Selçuk çocuklarının, halkının bu zenginliklerden yararlanmasını sağlayabiliriz.  Selçuk dünyanın     tarih ve doğal  yaşamın  güzelliklerini  tüm insanlarıyla paylaşan bir kent olabilir.   Doğru bir proje ile kentimizin  tarihi ve doğal olanakları,  sadece turistleri ve  şirketleri  değil tüm halkı  kültür,  sağlık ve refah açısından besleyebilir.

DEVAMI: Dünyadaki kedi kentleri

Kedilerin sağlığımıza yararı

Selçuk Şenliği

                              

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir